13.9 C
London
Saturday, November 2, 2024
HomeUncategorizedZałożenie działalności gospodarczej w Polsce

Założenie działalności gospodarczej w Polsce

Date:

Related stories

Virginia State University SWE: Supporting Collegians in STEM Fields

Alicia Williamson, president of the Virginia State University SWE...

Celebrating National Native American Heritage Month With SWE

To mark the occasion, Society of Women Engineers (SWE)...

Inclusion Is Innovation: How Microsoft Empowers Female Tech Leaders

Discover how Microsoft’s diverse workforce and inclusive culture drives...

Exploring the U.S. Space Force: A New Era for Space Operations

Learn how the U.S. Space Force aligns with innovation...

Supporting Women in STEM With SWE: Voting, Advocacy, and More

SWE offers a number of resources for you to...

Przedsiębiorca stojący przed zadaniem jakim jest założenie nowej działalności gospodarczej z reguły wybiera pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jednoosobową działalnością gospodarczą, gdyż są to najpopularniejsze firmy prowadzenia działalności w Polsce.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwa szybko i wygodnie przez Internet lub w sposób tradycyjny, czyli poświadczając dokumenty notarialnie. W dalszej części przyjrzyjmy się temu jak wygląda rejestracja spółki przez Internet. Do tego celu służy portal S24. Aby skorzystać z tego sposobu trzeba mieć aktywne konto w systemie S24 oraz posiadać podpis elektroniczny kwalifikowany lub Profil Zaufany. Ponadto niezbędny jest numer PESEL lub ważny paszport w przypadku obcokrajowców. Na portalu użytkownik wypełnia umowę w wersji online. Należy uzupełnić standardowe pola dotyczące zakładanej spółki. Między innymi ustalić wspólników spółki, przedmiot działalności, wariant zbycia udziałów, sposób reprezentacji spółki, wysokość kapitału zakładowego itd.

Założenie spółki wiąże się z pewnymi kosztami. Po pierwsze jest to wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który wynosi 250zł oraz opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w MSiG w wysokości 100zł.

Założenie spółki niestety nie ogranicza się do uzupełnienia wniosku na portalu S24. Po uzyskaniu wpisu do KRS przedsiębiorca ma przed sobą szereg obowiązków. Należy złożyć oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału, zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), złożyć zgłoszenie NIP-8 w ciągu 21 dni odkąd powstał stosunek prawny (lub w ciągu 7 dni jeśli zamierza odprowadzać składki), złożyć wniosek o rejestracje jako podatnika VAT co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją. Trzeba przyznać, że dla poczatkującego przedsiębiorcy założenie działalności w Polsce może być nie lada wyzwaniem. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na pomoc doświadczonego biura rachunkowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Założenie najprostszej formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, czyli jednoosobowej działalności również można wykonać za pomocą Internetu. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1. Oczywiście można również takowy wniosek złożyć w odpowiednim urzędzie. W formularzu wystarczy wypełnić wszystkie pola. Między innymi dane osobowe, informacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wybrać formę opodatkowania. Poprawnie wypełniony wniosek należy poświadczyć za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu e PUAP. Tak naprawdę założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może zakończyć już na tym etapie. Należy jednak pamiętać, że jeśli planujemy być płatnikami VAT do dodatkowo trzeba dokonać wizyty w Urzędzie Skarbowym.

To na jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej się zdecydujemy zależy tak naprawdę tylko od nas, bo każda forma ma swoje plusy i minusy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej minusy to pełna osobowość prawna. Z drugiej strony założenie jednoosobowej działalności jest znacznie szybsze, tańsze i prostsze niż założenie spółki. Również księgowość w spółce jest nieco bardziej wymagająca, gdyż jest wymagana pełna sprawozdawczość. Tak czy inaczej raczej dla przedsiębiorców nie powinno to być przeszkodą przed założeniem spółki, gdyż zarządzanie rachunkowością można w pełni oddelegować do doświadczonego biura rachunkowego.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories